17th World Kendo Championships

Result_table (17wkc)

Men 's Individual
|Preliminary Score

|Championship Score
1st place SHO ANDO Japan 1st place SHO ANDO Japan
2nd place JINYONG JO Korea 2nd place JINYONG JO Korea
3rd place BYUNGHOON PARK Korea 3rd place BYUNGHOON PARK Korea
YUYA TAKENOUCHI Japan YUYA TAKENOUCHI Japan
Fighting Spirit M.GROSFILS Belgium Fighting Spirit M.GROSFILS Belgium
Y.KATSUMI Japan Y.KATSUMI Japan
D.PARK Australia D.PARK Australia
C.TAKAYAMA Brazil C.TAKAYAMA Brazil
B.BAN Croatia B.BAN Croatia
J.HATAKEYAMA United States of America J.HATAKEYAMA United States of America
M.JANG Korea M.JANG Korea
J.WILLIAMS United States of America J.WILLIAMS United States of America
Women 's Individual
|Preliminary Score

|Championship Score
1st place MIZUKI MATSUMOTO Japan 1st place MIZUKI MATSUMOTO Japan
2nd place Mariko YAMAMOTO Japan 2nd place Mariko YAMAMOTO Japan
3rd place Maika SENOO Japan 3rd place Maika SENOO Japan
Mei FUJIMOTO Japan Mei FUJIMOTO Japan
Fighting Spirit Kumi SATO Sweden Fighting Spirit Kumi SATO Sweden
Asteria AKYLA Greece Asteria AKYLA Greece
Kasey TADA United States of America Kasey TADA United States of America
Hwa Yeong LEE Korea Hwa Yeong LEE Korea
Nicole CHUN Hawaii Nicole CHUN Hawaii
Esther KIM United States of America Esther KIM United States of America
Sayo VAN DER WOUDE Netherlands Sayo VAN DER WOUDE Netherlands
Ju Won CHOI Korea Ju Won CHOI Korea/span>
Women's Team
|Preliminary Score

|Championship Score
1st place Japan 1st place Japan
2nd place Korea 2nd place Korea
3rd place Canada 3rd place Canada
Australia Australia
Fighting Spirit Pauline STOLARZ France Pauline STOLARZ France
Saadet KOK Turkey Saadet KOK Turkey
Haruko TSUZUKI Newzealand Haruko TSUZUKI Newzealand
Elina Hideko ONAKA Brazil Elina Hideko ONAKA Brazil
Teodora DIMITRIC Serbia Teodora DIMITRIC Serbia
Maia BOBER Poland Maia BOBER Poland
Sayo VAN DER WOUDE Netherlands Sayo VAN DER WOUDE Netherlands
Yuri KIL United States of America Yuri KIL United States of America
Men 's Team
|Preliminary Score

|Championship Score
1st place Japan 1st place Japan
2nd place Korea 2nd place Korea
3rd place Chinese Taipei 3rd place Chinese Taipei
United States of America United States of America
Fighting Spirit Wilfried OLIVIER France Fighting Spirit Wilfried OLIVIER France
Joel SALMELA Finland Joel SALMELA Finland
Jonathan BERTOUT France Jonathan BERTOUT France
Wang Hon KWOK Hongkong Wang Hon KWOK Hongkong
Winston DOLLEE Netherlands Winston DOLLEE Netherlands
Miodrag DIMIC Serbia Miodrag DIMIC Serbia
Edson Jundi TOIDA Brazil Edson Jundi TOIDA Brazil
Dario BAELI Italy Dario BAELI Italy